Gece Tuvalet Eğitiminde Bilmen Gereken İpuçları

Gece Tuvalet Eğitiminde Bilmen Gereken İpuçları neler? Çocuklar için tuvalet eğitimini bir travma haline getirmeden verebilirsiniz. Annelerin kafasını en çok karıştıran bu sorunun cevabı ne?

Çocuk Tuvalet Eğitiminde Gece Uyandırılmalı mı?

İlk olarak çocuk tuvalet eğitiminde gece uyandırılmalı mı? Belli başlı soruların yanıtını alarak tuvalet eğitimini tamamlayabilirsiniz. En çok merak edilenlerden biri, gece bu eğitimin nasıl süreceği.

Bilmeniz gereken, bir çocuğun gece tuvaletini kendi iradesi ile yapmak üzere kalkması için mutlaka gündüz tuvalet eğitiminin tamamlanması gerektiği. Çocuk gündüz saatlerinde tuvaletini yapacağını anlama konusunda sorun yaşamıyorsa, gece de bunun devam etmesi beklenir.

Dikkat etmeniz gereken husus ise çocuğun çiş için uyanma gereksinimi duymaması. Bu durumda çocuk tuvalet eğitiminde bilmen gereken ipuçları, direkt olarak uyanmayan çocuğun uyandırılması olacak. Mutlaka belli aralıklarla, çocuğu tuvalet için kaldırmak bunun bir alışkanlık haline gelmesi konusunda belirleyici olacaktır.

Tuvalet için gece uyandırmak, tuvalet eğitiminin ilk haftasında geçerlidir. Sonrasında çocuğun kendiliğinden uyanması konusunda zamana bırakmak ve kontrol etmek önemli olacaktır.

Çocuk Tuvalet Eğitiminde Gece Kaç Kere Kaldırılmalı?

Önemli olan bir diğer husus ise çocuk tuvalet eğitiminde gece kaç kere kaldırılmalı sorusunun yanıtına göre hareket etmek. Çünkü bu sorunun yanıtı, çocuklara göre değişecektir.

Sizin yapmanız gereken ise çocuğunuzu gece tuvale kaldırma sıklığı için kontrolleri sağlamak. Bez ıslatma sıklığını kontrol ederek, gece kaç kere tuvalete kaldırmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. İlerleyen günler için ise çocuğun tuvalet eğitimi konusunda irade sahibi olduğunu gözlemlemeniz hedeflenir.

Peki, gece yapılacak olan tuvalete kaldırma sıklığının bez ile takip edilmesi nasıl olacak? Gece bez bağlamak ilk aşamada olması gerekenler arasında. Çocuk tuvalet eğitimi için yapılması gereken aşama aşama ilerlemek olacak. Bunun için de bez bağlamak önemlidir.

Bezi kontrol ederek gece uyandırma sıklığını belirleyebilirsiniz. Sabah kalktığınızda bez kuru mu? Gece uyanıp çişe gitmek istediğini söyleyip söylemediği, bezine çişini yaptığında rahatsız olup çıkarmak istiyor mu gibi soruların yanıtı önemlidir. Bunun dışında sabaha karşı sıkışarak tuvaletini yapmak isteyip istemediği üzerinden de eğitim süreci kontrol edilebilir.

Çocuğunun Gece Tuvalet Eğitimi Sürecine Nasıl Destek Olabilirsin?

Çocuk tuvalet eğitiminde ilerleyen dönemde çocukta travma yaratacak bir soruna yol açmadan nasıl hareket edilir? Çocuğunun gece tuvalet eğitimi sürecine nasıl destek olabilirsin? Sorunun yanıtına göre hareket etmeniz halinde, eğitim süresince çocuğunuzun desteklenerek tuvalet sorununu tamamen ortadan kaldırmayı sağlayabilirsiniz.

İlk öneri, bezi çıkarmak isteyip istemediği konusunda sohbet etmek olacak. Çocuğunuzla bezi neden kullandığınız, bezin artık onun için bu yaş grubuna uygun olmadığı gibi söylemler ile onu korkutmadan sohbet edebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi süresince ıslak bir yatakla karı karşıya kalma durumuna annelerin hazırlıklı olması gerekiyor. Çünkü her ne kadar bu eğitim süreci sorunsuz geçse de ufak tefek aksamaların olması, çocuğun o gün ki ruh haline göre bile değişebilir. Çocuğun gece tuvalet eğitimi konusunda annelere öneri, acele etmeden ve tepkise olmadan çözümü sağlamak üzerine olmalıdır.

Olumlu davranmak, çocuğun tuvalet eğitiminden kaçmaması açısından önemlidir. Bunun için mutlaka kızmaktan kaçınmak gerekiyor. Altına kaçıran ya da gece yatağa tuvaletini yapmış olan çocuk için bunu isteyerek yapmadığı konusunda bilinç geliştirmek önerilir.

En pratik çözüm ise mutlaka yatağa girmeden önce mesanesini tamamen boşaltmasını sağlamak. Yine sabah uyandığında mutlaka tuvalete gitmesi için ikna etmek de son derece önemli. Çocuk tuvalet eğitimi konusunda pratik çözümler ile en kısa süre içinde bu eğitimin tamamlanması söz konusu olacaktır.

Özet

Çocuk tuvalet eğitimi, ebeveyn tarafından dikkat edilmesi gereken hususlara göre verildiğinde sorun yaşanmaz. Çocuğun  3 yaşına kadar tuvalet eğitimini almış olması önemlidir. Gece tuvalet eğitimi konusunda ise çocuğun gündüz tuvalet yapma sıklığı ve niteliği üzerinden karar vermek en doğrusu olacaktır.

Çocuğunuz için genel yargıların dışına çıkarak, onun tuvalet eğitimi konusunda özel olduğunu bilerek hareket etmeniz öneriliyor. Herhangi bir şekilde tuvaletini öğrenme aşamasında kızmamak ve kontrollü olmak en doğrusu olacaktır. Gece tuvalet eğitiminde bilmen gereken ipuçları bu eğitimde en yardımcı olacak bilgiler arasında yer alır.

Leave a comment

İletişime Geç